İzmir’liler farklı insanlardır.Kötü anlamda değil tabi bu söylediğim.Kendilerine has bir yaşayış tarzları vardır.Rahattırlar mesela gereğinden fazla rahat.Trafikte 10 dakika geçirirse şikayet etmeye başlar.Tüm Türkiye’nin aynı isimle kullandığı şeylere farklı isimler takarlar.Bu adetleri semt isimlerinde karşımıza çıkıyor.Tamam farklı şehirler de çok absürt isimli yerlerde var ama bunlar da onlarla yarışır.

Pasaport

İzmir’in en güzel yerlerinden biri. Özellikle akşam güneş batarken bir bankta oturup güneşin batışını izlemek büyük keyif.

pasaport

Şemikler

Karşıyaka ilçesine bağlıdır, çok fazla Balkan göçmeni bulunur.

semikler

Basmane

İzmir’in tam merkezinde. Tarihi gar hala kullanılır durumda ve şehrin simgelerinden biri.

basmane

Dedebaşı

Karşıya bağlıdır ve bol miktarda Balkan göçmeni yaşar.Demirköprü ile komşu semtlerdir.Foça, Dikili yönüne giden otobüsleri merkez duraklarından biridir.

dedebasi

Enhoşlar

Şirinyer’de bulunan hipodromu ve atların haralarını kapsayan semttir.Aslında böyle bir isim resmi olarak yoktur ama açıklamada da bahsettiğim üzere İzmir’liler ne isterse onu diyor.

enhoslar

Çamdibi

Bornova ilçesine bağlıdır. Şehirlerarası otobüs terminaline yakın.Muhacirlerin çoğunlukta olduğu yerlerden biridir ve sokakları çok dardır.Kullanımı zor ama görüntüsü hoştur.

camdibi

Menemen

Yemek ismini bu ilçeden mi aldı,yoksa tam tersi mi bilmiyorum.Melemen-Menemen tartışması da sürer gider.Şehrin dışında bulunan Roman vatandaşların ağırlıkta olduğu ilçedir.

menemen

Bulgurca

Tahtalı Barajı oluştuktan sonra yok olan köydür.Şimdi Yeni Bulgurca isimi ile farklı bir yere kurulmuştur.Menderes ilçesinde bulunur.Tahtatlı barajının yüksekliği köyün camii minaresinden anlaşılabilir.

bulgurca

Soğandede

Dedebaşın’nda bulunan bir mahalle.İçinde yatır olmasından dolayı bu ismi almıştır.Yatırın ve eski evin olması korkutucu yapmaya yetiyor.

sogan-dede

Naldöken

Altınyol’dan Karşıyaka’ya doğru giden yolda Karşıyaka’ya varmadan önceki alanda bulunur.

naldoken

Arapderesi

Yeşilyurt’a bağlı içinde dere geçen bölge. Eskiden bu derede şarap aktığı söylenir. Artık sarhoş olanların uydurmasımıdır bilmem.

arap-deresi

Orcaner

İsminin nereden geldiğini her zaman merak etmişimdir.Havalimanına giden yolda Yeşillik caddesi kenarında bulunur.

orcaner

Poligon

Göztepe’de bulunan ve halkının metro inşaatından dolayı delirdiği söylenen semttir.Deniz er eğitim tugayı burada bulunur ama bulunduğu yerde deniz yoktur.

poligon

Manavkuyu

Bornova ilçesinde bulunur.Bornova’dan denize ulaşmaya çalıştığınızda karşınıza çıkar.Sonu kuyu olan o kadar çok yer var ki,birtanesini seçtik.

manavkuyu

Dayko

Gürçeşme caddesi ile Levent mahallesi arasında kalan bölgenin adıdır.Kestirme yol olduğu için çok sık kullanılır ancak gece yaya olarak kullanmak cesaret ister.

dayko

CEVAP VER