Jose Mourinho futbol oynamadığı için sıkça eleştirilen biri.Ya çok seviliyor ya da nefret ediliyor.Ancak bu O’nun bir futbol dahisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.Futbol dünyasında ne kadar renkli ise, özel yaşamında da bir o kadar aykırı olan Jose’nin hayatından kesitleri sizler için derledik.

Sıkça eleştirildiği üzere futbolu çok erken yaşta bıraktı.23 yaşında annesinin de baskısıyla İşletme eğitimi almak için üniversiteye gitti.Ancak futbol sevgisine dayanamadı ve daha ilk günden okulu bıraktı.

jose-mourinho

Ülkesi Portekiz’de beden eğitimi öğretmenliği yaptı.Öğretmenlik yaptığı okuldan bir öğrencisinin dediğine göre, “Kızlar beden dersine katılmak istemezdi ama o geldikten sonra hepsinin en sevdiği ders beden eğitimi dersi oldu”.Ne diyelim pek haksız da sayılmazlar.

jose-mourinho-ogretmen

2005 yılında UEFA tarafından stada giriş yasağı aldı.Ancak bu yasağı çok ilginç deldi.Kirli çamaşır sepetinde stada girerek soyunma odasına girdi ve oyuncularına maç konuşmasını yaptı.

jose-mourinho-kirli-camasir

2007 yılında Chelsea’nin başındayken Gullit ismini verdiği köpeği nin aşılarının olmadığı gerekçesiyle karantina altına alınmasını engellemek için polisle tartıştı ve polisin görevini yapmasını engellediği gerekçesiyle gözaltına alındı.

jose-mourinho-gozalti

Jose Mourinho, 2009 yılında Lizbon Teknik Üniversitesi tarafından futbola verdiği üstün hizmetlerden dolayı Fahri Doktora ünvanı verildi.

jose-mourinho-doktor

2011 yılında Real Madrid’de görev yaptığı dönemde, Rolling Stones dergisinin İspanya’da çıkan sayısı tarafından “Yılın Rock Yıldızı” adayı olarak gösterildi.Bu adaylığa gösterilmesinin sebebi ise basın toplantılarında ve yedek klübesinde provakatif söylemlerde bulunması.

jose-mourinho-rock

1992 – 1997 yılları arasında Barcelona’da Bobby Robson ile çalışsa da, Robson’un Newcastle United da iken yaptığı asistanlık teklifini reddetti.Buna sebep olarak da “En geç 1-2 yıl içerisinde bana görevini bırakacağını ve teknik direktör olacağımı söyledi.Sıramın geleceğini bilsem de teklifi kabul etmedim” şeklinde gösterdi.

jose-mourinho-robson

Askmen tarafından dünyadaki en etkileyici 9. erkek olarak seçildi.Buna ise gülerek “Peki bu listede karım kaçıncı sırada.Ben kendi evimi yönetemiyorum” şeklinde kendine has cevap verdi.

jose mourinho wife

Çalıştırdığı takımlarla çıktığı ev sahibi maçlarında tam 9 yıl yenilmedi.23 Şubat 2002 – 2 Nisan 2011 yılları arasında gerçekleşen rekor Real Madrid’i çalıştırdığı dönemde Sporting Gijon’a 1-0 yenilerek son buldu.

jose-mourinho-ev-sahibi-rekoru

Aralarında İspanya’nın bir bölgesinde konuşulan Katalanca’da dahil toplam 6 dil konuşabiliyor.Bu diller Portekizce, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Katalanca.

jose-mourinho-yabanci-dil

1 YORUM

CEVAP VER