Battalgazi ve Malkoçoğlu izleyerek büyüyen bir millet için filmlerdeki gerçeğin çarptılmısı çok da şaşırılacak bir durum değil. 3 okla 5 kişinin öldüğü, bir avuç insanın Bizans kalesini basarak imparator öldürdüğü filmlerden sonra Amerikan klişeleri bizlere pek sökmez.

Ama biz yine de hemen hemen film de yapılan ve artık bunun doğru olduğuna inanacak duruma geldiğimiz klişelerin gerçekte nasıl olduğunu inceleyeceğiz. Buyrun efendim.

Film: Eter insanları bir kaç saatliğine uyutur.

Gerçek: Eter’in insanlara etkisi kesintisiz 5 dakika boyunca uygulandığında görünür. O da filmlerdeki gibi olmaz ve kısa bir süre için geçerlidir. Leyla ile Mecnun dizisindeki İsmail abi gibi eteri içersek ne olacağını bilinmez.

leyla-ile-mecnun-ismail-abi

Film : El bombası atmadan önce bombanın pimi diş ile çıkartılır.

Gerçek : Bir insan el bombasının pimini asla dişleri ile çıkaramaz. İnatla yapmak isterse de çıkan bombanın pimi değil, bir kaç diş olur. Yani olurda bir gün elinize el bombası geçerse onun pimini Rambo gibi çıkarmadan önce bir kez daha düşünün.

el-bombasi

Film: Kaybolan birini polise haber vermeden 24 saat beklenir.

Gerçek: Bir kişinin kaybolduğu ile alaklı bir şüphe varsa hemen polise haber verilir. Çünkü bir cinayet ya da kayıp vakası çoğu zaman 24 saat içinde sonuçlanır. Tabi olaylar Gone Girl filmindeki gibi garip haller içinde değilse.

kayip-kiz

Film: Astroid kuşakları yoğun ve kalabalıktır.

Gerçek: Astroidler arasında çok büyük boşluklar vardır. Uzayın büyüklüğünü göz önünde bulundurursak daha iyi anlarız.

gravity-meteor-yagmuru

Film: Boğulan biri bağırarak yardım ister ve vücudunun büyük çoğunluğu suyun üstündedir.

Gerçek: Gerçek hayatta boğulan birinin farkına varmak çok zordur. Boğulma vakalarını Pamela Anderson’ın Sahil Güvenlik dizisinden öğrenenler hayal kırıklığı yaşayabilir.

sahil-guvenlik

Film: İki elde silahla aynı anda ateş etmek karizmadır.

Gerçek: İki elde bulunan iki silah ile nişan almak nereydese imkansızdır. Matrix serisinde Neo abimizde ne kadar da karizma duruyordu halbu ki.

iki-elde-silah

Film: Adli süreç, tüm olayları mutlaka çözer ve suçluları yakalar.

Gerçek: Adli süreç sadece suçların çözümü için daha fazla kanıt toplamaya yarar.

sherlock-holmes

Film: Susturucular silahları tamamen sessiz hale getirir.

Gerçek: Susturucular sadece sesin azalmasına yardımcı olur. Mermi sesi hala rahatlıkla duyulabilir. Leon izleyenler biraz kızacak ama gerçek böyle.

leon-sevginin-gucu

Film: Kapalı bir kapının asma kilidine ateş edilince açılır.

Gerçek: Asma kilitler kalın demir den yapılır ve ufak silahların mermileri kırılmaz. Hatta daha fazlası merminin sekmesiyle ciddi sorunlar oluşabilir.

asma-kilit-silahla-acma

Film: Polis cep telefonundan yer tespiti 1 dakika içinde yapılır.

Gerçek: Telefon ile yer tespit etmek için 1 saatten fazla görüşme yapılması gerekir.

polis-yer-tespiti

Film: Paraşütçüler düşerken birbirleri ile konuşabilir.

Gerçek: Paraşütle atladığınızda kulağınız rüzgardan dolayı neredeyse tüm seslere karşı sağırlaşır. 100 kilometre hızla giderken arabadan arabaya konuştuğunuzu düşünün.

parasutle-atlama

Film: Duran bir kalp defibrilatör sayesinde tekrar çalışır.

Gerçek: Duran bir kalbe ne kadar şok uygulasanız da tekrar çalışmaz. Bu kadar basit olsa doktorlar neden masaj, ilaç vs. bir sürü şeyle uğraşsınlar ki

kalp-durmasi

CEVAP VER