Senaristler senaryolarını yazarken, yazdıkları karakterlerin kimlerin oynayacağını düşünür. Yönetmenler senaryoyu okurken karakteri birisiyle eşleştirir. Ancak bir de gerçekler vardır. Her zaman düşünülen isimler filmler de rol alamaz. Bu listemizde filmlerde düşünülen isimler ve oynayan isimleri listeleyeceğiz. Buyurunuz efendim.

– Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire)

Yönetmen Cameron Crowe, senaryoyu yazarken Jerry Maguire karakterini her zaman Tom Hanks’in oynayacağını düşünerek yazmış.Anca Hanks rol için fazla yaşlıymış ve Hanks o sıralarda Hayal Şarkısı filmini yönetmekle meşgulmuş. Rol sonunda Tom Cruise’ un olmuş

– Kaza Kurşunu (Knecked Up)

Anne Hathaway, Alison Scott rolü için teklifte bulunulan ilk isim olmuş. Ancak daha sonra filmde bulunan açık doğum sahnesi yüzünden rolü kabul etmemiş. Rol sonunda Katherine Heigl ‘ in olmuş.

katherine_heigl

– Örümcek Adam (Spider-Man)

Örümcek adam yazılmaya başladığından beri Leonardo di Caprio düşünülmüş ancak DiCaprio’nun bu filmde oynamamk istemesi üzerine rol Tobey Maguire’ın olmuş. İyiki de böyle olmuş, çünkü karizması stratosfer seviyesinde olan biri için bina tepelerinde o yana bu yana zıplamak pek hoş olmazdı.

– Demir Adam (Iron-Man)

Demir Adam filmindeki Tony Stark rolü için ilk düşünülen isim Tom Cruise olmuş.Aslında Cruise bu filmde oynamayı da kabul etmiş, ancak filmin çekimleri sürekli ertelenince, filme olan ilgisini kaybetmiş ve oynamaktan vazgeçmiş. Rol sonunda Robert Downey Jr. a gitmiş.

– Seks Oyunları (Cruel Intentions)

Annette Hargrove rolü için ilk düşünülen isim Katie Holmes imiş. Ancak filmin senaristi ve yönetmeni olan Roger Kumble, Holmes’un bu rol için uygun olmadığını düşünmüş ve sonunda Reese Witherspoon’ı ikna ederek rolü ona vermiş.

– Kesişen Yollar (Monster’s Ball)

2001 yılı Kesişen Yollar filmindeki Leticia Musgrove rolü için ilk düşünülen isim Angela Bassett miş. Ancak Bassett’in siyah kadın ve cinsellik konusundaki kesin hükümlerinden dolayı rol Halle Berry’nin olmuş. Aslında Berry bu tavrı için Bassett ‘ e teşekkür etmeli, çünkü bu filmindeki rolü ile oscar kazanmıştır.

halle-berry

– Batman Kara Şovalye (Batman Dark Knight)

Kara şovalye filmindeki Harvey Dent karakteri için ilk düşünülen isim Matt Damon olmuş. Teklifte götürülmüş ancak film makinesi olan Damon’ın takvimi uygun olmadığı için rolü reddetmiş. Rol sonunda Aaron Eckhart’a gitmiş. Doman’ın bu filmde oynaması halinde Heath Ledger ile birlikte filmi daha da efsane hale getirebilirlerdi.

– Acı Bir Hayat Öyküsü (Precious)

Precious filminin yönetmeni Lee Daniels Ms. Weiss rolü için Helen Mirren’i düşünüyormuş.Ancak Mirren’in takvimi uyuşmadığı için rolü reddetmiş. Daniels daha sonra bu rol için Mariah Carey’i kullanmış. Ancak çok fazla eleştiri almış. Eleştiri alsa da Carey sayesinde bir çok yatırımcı filme yatırım yapmış.

maria-carey-precious

– James Bond : Casino Royale

Yeni bir Bond arayışında olan yapımcılar ilk önce Hugh Jackman’ı düşünmüşler. Ancak Jackman X-Men 2 filminin çekimlerine başladığından rol Daniel Craig’in olmuş. Bence de en iyisi olmuş. Her ne kadar Craig sözleşmesi bittikten sonra bir daha Bond olmak istemediğini açıklasa da, James Bond hayranı olarak gelmiş geçmiş en iyi Bond bence Daniel Craig olmuştur.

– Çarlinin Melekleri (Charlies Angel’s)

Çarlinin Melekleri serisindeki Alex Munday karakteri ilk düşünülen isim Angelina Jolie imiş. Ancak söylentilere göre orjinal serinin gerçek bir hayranı olduğunu söyleyen Jolie rolü reddetmiş. Rol sonunda Lucy Liu’nun olmuş. Aslında çokta güzel olmuş. Jolie güzel bir kadın olabilir ancak filmdeki dövüş sahnelerinde sırıtacağını düşünüyorum.

lucy-liu

– Çığlık (Scream)

Çığlık filmindeki Sidney Prescott karakteri için düşünülen ilk isim Reese Witherspoon imiş. Ancak Witherspoon’un rolü reddetmesinden sonra rol Drew Barrymoore almış.

– Yedi (Seven)

Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olan Seven filmindeki Dedektif David Mills karakteri için ilk düşünülen isim Denzel Washington olmuş. Ancak Washington bu rolü reddetmiştir. O zamandan beri pişmanlığını her seferinde dile getirmiş. Rol sonunda Brad Pitt’in olmuş. İyi de olmuş.

– Ferris Bueller ile Bir Gün (Ferris Bueller’s Day Off)

Ferris Bueller için ilk teklif Johnny Depp’e götürülmüş. Depp takvimine uygun olmadığı için rolü kabul etmemiş ama çok ikonik bir olduğunu kabul etmiş.

– Bay ve Bayan Smith (Mr. and Mrs. Smith)

Bayan Smith rolünün en güçlü adayı Gwen Stefani imiş. Seçmeler sonunda da aslında kabul edilmiş. Ancak müziğe odaklanmak istediğini söyleyip vazgeçmiş. Rol sonunda Angelina Jolie’nin olmuş. Mükemmel de olmuş, çünkü Angelina Jolie’nin hiç bir filmi üzerine bu kadar yakışmamıştır. Filmin sonunun gerçek hayatta Brad Pitt ile evlilik olması da işin magazin tarafı.

angelina-jolie

– Harry Potter

Harry Pooter serisinde Albus Dumbledore karakterini oynayan Richard Harris’in ölmesinden sonra rol Ian McKellen’a teklif edilmiş. Ancak McKellen hali hazırda bir büyücüyü oynadığı Yüzüklerin Efendisi için rolü reddetmiş.

– Jurassic Park

Jurassic Park serisindeki Dr. Alan Grant karakteri için ilk teklif Harrison Ford’a götürülmüş. Ancak Ford bu teklifi reddetmiş. Rol sonunda Sam Neill ‘in olmuş.

– Acemi Prenses (The Princess Diaries)

Acemi Prenses filmindeki Mia Thermopolis rolü için bir çok ünlü isim düşünülmüş. En ciddi aday ise Kirsten Dunst imiş. Ancak daha sonra o zaman pek tanınmayan Anne Hathaway rolü kapmış. Çok da iyi olmuş.

27 Sep 2015, London, England, UK --- The premiere of The Intern at Vue, Leicester Square, London Pictured: Anne Hathaway --- Image by © Splash News/Splash News/Corbis
27 Sep 2015, London, England, UK — The premiere of The Intern at Vue, Leicester Square, London Pictured: Anne Hathaway — Image by © Splash News/Splash News/Corbis

– Nedimeler (Bridesmaids)

Filmde yer alan Lillian Donovan karakteri için ilk teklif Mindy Kaling’ e yapılmış. Rol daha sonra Maya Rudolph’a gitmiş. Kaling hala bu anısını kalp kırıklığı ile anarmış.

– Titanik

Aşk filmleri deyince akla gelen ilk filmlerden biri olan Titanik çekilmeye başlamadan Jack Dawson karakteri için bir çok isim düşünülmüş ancak en ciddi aday Macaulay Culkin imiş. Rol daha sonra Leonardo DiCaprio’ya verilmiş. Bu listedeki olabilecek en iyi haber belki de budur. Titanik gibi filmde Culkin bir serserinin oynaması tam bir fiyasko olurdu.

– Bu Nasıl Sarışın (Legally Blonde)

Bu Nasıl Sarışın filmindeki Elle Woods rolü için en güçlü aday Christina Applegate idi. Ancak aptal sarışın tiplemesini oynamak istemediği için rolü reddetti. Rol sonunda Reese Witherspoon’un oldu.

reese

CEVAP VER