Votka’yı sevenler olduğu kadar nefret edenler de var. Ancak bu yazıyı okuyorsanız votkaya biraz olsun ilginiz var demektir. Votka’nın dünya üzerinde popüler olmasının bir çok sebebi var. Çok alkollü ve saf olarak tüketebilmenin yanında lezzetli kokteyler de yaparak, (Kokteyl tarifleri için) koca bir şişeyi bitirebilirsiniz. Ancak çok votka içenlerde zamanla seçici olmaya başlıyorlar ve daha kaliteli ürünler aramaya başlıyorlar. Bu listemizde dünyanın en iyi 10 votkasını tanıtmaya çalışacağız.

Benim favorim 8 numarada bulunan Ketel One…

1 – Reyka

Reyka, dünyanın en votkaları arasında yer almayı sonuna kadar hak eden bir İzlanda votkası, çünkü dünyanın ilk “Yeşil” votkası ve benzersiz. Hazırlanması da bir hayli zahmetli. Hazırlanması için Buzul suyu ve jeotermal ısıdan yararlanarak enerjini destilasyonu gerekiyor.

Reyka Votka Fiyatı
Reyka Votka Fiyatı

Satış fiyatı : 26 Pound (114 lira)

2 – Van Gogh Blue Vodka

Master Distiller’ın ve Tom Vos’un birinci sınıf votkası, üçlü damıtmanın ve çok özel bir oluşturma sürecinin sonucudur. Hollanda, Fransa ve Almanya menşeli buğday kullanan Van Gogh Blue Vodka, üçüncü destilasyon işlemi sırasında çıkarılan alkol sertliğinden arınmış, kuru ve canlı bir içecektir.

Van Gogh Blue Votka Fiyatı
Van Gogh Blue Votka Fiyatı

Satış Fiyatı : 29 Dolar (103 Lira)

3 – Adnams Longshore Vodka

Adnams Longshore Votka eleştirmenlerden büyük övgü almış ve prestijli bir votkadır.
Uluslararası Şarap ve Alkol Yarışması’nda “Gold Outstanding” ödülünü kazanmıştır. Uzmanlar içeceğin uzun ve rahat içimine, olağanüstü kavrulmuş tahıl tadına ve şerbet kokusuna tam puan verdiler.

Adnams Longshore Vodka Ne Kadar
Adnams Longshore Vodka Ne Kadar

Satış Fiyatı : 39 Dolar (139 Lira)

4 – Grey Goose

Gray Goose sadece güven üzerine kurulu bir politika izlediğinden bu listede yer almayı hak ediyor. 1997 den beri üretilen votka, sadece Fransa’nın en kaliteli buğdayları ile üretiliyor. Bir çok kokteyl de kullanılan bu votka, çok güzel lezzet vermesinin yanında oldukça ekonomik.

Grey Goose Votka Fiyatı
Grey Goose Votka Fiyatı

Satış Fiyatı : 30 Dolar (106 Lira)

5 – Viche Pitia Lemon On Milk

İsmine bakıp da ben bunu içmem dediğiniz duyar gibiyim. Ancak tadına bakana kadar ön yargılı olmayın. Votkanın limon, bal ve krema aromaları ile karıştırılarak elde edilen Viche Pitta, Dünya Votka Ödülleri’nde “En İyi Lezzet” ödülünü kazanmış tescilli bir marka.

Viche Pitia Lemon on Milk Votka Fiyatı
Viche Pitia Lemon on Milk Votka Fiyatı

Satış Fiyatı : 75 Dolar (238 Lira)

6 – Crystal Skull

Sadece şişesini görerek bile almak isteyeceğiniz bir votka(Bende cidden öyle olmuştu). Ancak Crystall Skull’ın tek özelliği güzel şişesi değil. Diğer alkollü içeceklerde çok sık görülen tipik katkı maddeleri ve turunçgillerin yağları bu votkada yok. İçimi çok güzel ancak dikkat etmeniz gereken bir durum şu ki, içerken bir şey anlamazsınız ancak bu votka bir katırı devirebilecek kadar güçlü.

Crystal Skull Votka Ne Kadar
Crystal Skull Votka Ne Kadar

Satış Fiyatı : 50 Dolar (178 Lira)

7 – Mamont

Bu votkanın en iyi 10 votka arasında gösterilmesinin sebebi 2001 yılında Güney Kutubu’na araştırmaya giden bir grup araştırmacının Mamut bulduk diyerek milleti trollemesi. Böyle bir saçma hikayesi olmasına rağmen Mamont’un şişe tasarımı ve içimi çok iyi.

Mamont Votka Fiyatı
Mamont Votka Fiyatı

Satış Fiyatı : 36 Pound (158 Lira)

8 – Ketel One

Ketel One, 17. yüzyıldan beri bir aile işletmesinin ürettiği votkadır. Votkai kömür ile süzülür ve şişelenmeden önce Nolet ailesinin her üyesi tarafından tadılır.

Ketel One Votka Fiyatı
Ketel One Votka Fiyatı

Satış fiyatı : 28 Dolar (100 Lira)

9 – Snow Leopard

Snow Leopard kârının % 15 ini kar leoparlarının korunması için ayırmaktadır. Votkayı içinde bulunan metanolun tadını içtiğinizde kolayca alabilirsiniz.

Snow Leopard Fiyatı
Snow Leopard Fiyatı

Satış Fiyatı : 35 Dolar (125 Lira)

10 – Stolichnaya Elit

Votkaya Rus çayı dendiğine göre bu listede Rus votkalarından daha çok ne bulunabilir. Dondurucu hava koşullarında filtrelenen votka pürüzsüzlüğü ile ünlüdür.

Stolichnaya Elit Votka Fiyatı
Stolichnaya Elit Votka Fiyatı

Satış Fiyatı : 60 Dolar (214 Lira)

Fiyatlar http://vodka.underthelabel.com/ adresinden yararlanarak ve 70 cl olarak yazılmıştır.

3 YORUMLAR

  1. Özellikle KKTC’de çok enk geldiğim bi votka olan Crystal Skull u çok merak ediyorum. Bu paylaşımınız için teşekkür ederim çok hoş bir paylaşım olmuş.

CEVAP VER