İnsanoğlu okumaya başladığı andan itibaren belgeleri saklama ve daha sonra ulaşma ihtiyacı hissetmiştir.Bu mantıkla ilk kütüphaneler Milattan Önce 2600 yıllarında Sümerlere ait tapınaklarda çivi yazısı ile oluşturulmuştur.Türklerin kütüphaneler oluşturmaları Orta Asya döneminde başlamıştır.Ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı kütüphaneler hak ettiği önemi göremezler, ancak dünya da bu durum farklıdır.Bu listemizde sizlere dünyanın en büyük 10 kütüphanesini anlatmaya çalışacağız.Sıralama kütühaneler de bulunan öğe sayısına azalan şekilde yapılmıştır.

Kongre Kütüphanesi (Library of Congress)

Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington kentinde bulunan kütüphane dünyanın en önemli kütüphaneleri arasında yer alır ve elinde bulundurduğu öğe sayısına göre 1 numarasıdır.1800 yılında Amerikan Kongresi tarafından kurulmuştur.İçlerinde çok nadir bulunan kitaplar, el yazmaları,gazete örnekleri, devlet belgelerinin de bulunduğu toplam da 150 milyon civarında belge bulunur.Her yıl 2 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği devasa bilgi arşivinde 3500’ün üzerine kişi çalışır.

kongre_kutuphanesi

Britanya Kütüphanesi (British Library)

Birleşik Krallık’ın ulusal kütüphanesidir ve başkent Londra’da bulunmaktadır.1973 yılında kurulan kütüphanenin içinde Milattan Önce 2000 yılına kadar uzanan yaklaşık 150 milyon civarından belge bulunuyor.Sahibi olduğu belge sayısına göre dünyanın 2 numaralı kütüphanesi olarak kabul edilir.Her yıl 2 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği kütüphane de 2 bine yakın kişi çalışıyor.

britanya_kutuphanesi

New York Halk Kütüphanesi

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentin de bulunan kütüphane de 53 milyon civarında belge bulunuyor.1895 yılında kurulan kütüphane Hollywood filmlerinde sık sık görünmesi ile de ünlüdür.Her yıl 18 milyon kişinin ziyaret ettiği kütüphane de yaklaşık 3bin kişi çalışıyor

newyork-halk-kutuphanesi

Rusya Devlet Kütüphanesi

Rusya Devlet Kütüphanesi Rusya’nın en büyük ve dünyanın 4. büyük kütüphanesidir.Başkent Moskova’da yer alır.1922-1991 yılları arasında Sovyetler Birliği’nde basılmış tüm kitapların bir kopyası bulunur.247 farklı dilden oluşan ve toplam 44 milyon belgeye ev sahipliği yapar.Her yıl 1.2 milyon civarında ziyaretçisi olan kütüphane de 2bine yakın çalışan vardır

rusya-devlet-kutuphanesi

Rusya Ulusal Kütüphanesi

Rusya’nın en eski ve ilk ulusal kütüphanesidir.Aslen Fransız olan bir diplomat tarafından 1979 yılında kurulmuştur.Rusya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Sankt Peterburg’da yer alır.Büyüklüğü nedeniye sık sık Devlet Kütüphanesi ile karıştırılır.36 milyonu aşkın belgeye ev sahipliği yapar.Yıllık ziyaretçisi 1 milyondur.

rusya-ulusal-kutuphanesi-201

Ulusal Diet Kütüphanesi

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunur.1948 yılında Japon halkında yaşanan toplumsal sorunların çözümü amacı ile kurulmuştur.35 milyonun üzerinden belgeye sahiptir.Her yıl 700 bine yakın kişi tarafından ziyaret edilir ve yaklaşık 900 kişi çalışır.

SONY DSC

Fransa Milli Kütüphanesi (Bibliothèque nationale de France)

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan milli kütüphanedir.Yüzyıllardır yapılan koleksiyonları korumak ve Fransa’da yayınlayanan tüm yayınları toparlamakla yükümlüdür.31 milyondan fazla belgeye sahiptir.Her yıl 1.3 milyon civarında ziyaret almaktadır ve 2700 civarında çalışanı bulunur.

fransa-milli-kutuphanesi

Danimarka Kraliyet Kütüphanesi

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunur ve ülkenin ulusal kütüphanesidir.Kopenhag üniversitesi korur ve kullanır.17. yüzyıldan bu zamana kadar Danimarka’da basılmış olan tüm kitapların bir örneği bulunur.30 milyonun üzerindeki belge sayısı ile dünyanın en önemli kütüphanelerinden biri olarak gösterilir.Her yıl 850 bin kişi tarafından ziyaret edilir ve 600 civarında kişi çalışır.Kara Elmas olarak da bilinir ve farklı mimarisi kendine hayran bırakır.

danimarka-kraliyet-kutuphanesi

Çin Ulusal Kütüphanesi

Başkent Pekin’de bulunur ve Asya’nın en büyük kütüphanesidir.29 milyon belgeye ev sahipliği yaparken,eski Çin’in en önemli belgelerini de barındırır.1909 yılında kurulan devasa bilgi arşivi her yıl 5.2 milyon ziyaretçiyi ağırlar.1350 civarında çalışanı vardır.

cin-ulusal-kutuphanesi

Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi

Sankt Peterburg’un ne kadar önemli bir yer olduğu listeye ikinci kez soktuğu kütüphaneden de belli oluyor.Bilimler akademisi kitaplarının bulunduğu kütüphane 1714 de kurulmuş.İçerisinde 27 milyona yakın kitap barındırıyor.

rusya-bilimler-akademisi-kutuphanesi

1 YORUM

CEVAP VER