Çocuk yetiştirmek belkide Dünya’daki en hassas iş, yapılan yada yapılmayan her hareket tamiri zor sorunlara neden olabilir. Çocuklarınızın yaptığı hareketlerden yada tavırlardan aslında onların ne istediklerini anlayabiliriz, uzmanlar bu konuda bazı çalışmalar yapıp çocukların davranışlarından ne istediklerini, yada neden davranması gerektiği gibi davranmadıklarını araştırmışlar.

Yapılan araştırmaya göre eğer ,

  • Çocuğunuz çok çabuk sinirleniyor ise, Ters davranarak dikkat çekme çabası içindedir, bunun nedeni ise onu yeterince tebrik etmiyor alkışlamıyor yaptıklarını övmüyor olmanızdır.

sinirli-cocuk

  • Çocuğunuz çok fazla konuşmuyor ve bir sır küpü halinde ise, bunun sebebi direkt olarak sizsiniz, sizin çok çabuk sinirleniyor olmanız çocuğunuzun içine kapanık olmasına konuşmamasına ve sır küpü haline dönüşmesine neden olur.

suskun-icine-kapanik-cocuk

  • Çocuğunuz kıskanç biri ise, Bunun nedeni onu sürekli başka çocuklar ile karşılaştırıyor olmanız olabilir.

kıskanc-cocuk

  • Çocuklarınız Doyumsuz ise, çocuklarınız her şeyi almak istiyor durmak bilmiyor ise, bunu sebebi sizin onları kendi seçimlerini yapmasına bir çok zaman müsehade etmemenizden kaynaklanıyordur. Onların seçimlerine yaptığınız müdehaleler onların arsız olmasına sebep olmaktadır.

arsiz-cocuk

 

  • Çocuğunuz başkalarının fikirlerine ve isteklerine saygı göstermiyor ise, bunun nedeni sizin ona sürekli emir verme ve buyur etmenizden yada onun fikirlerine saygı göstermemenizden kaynaklıdır.

saygisiz-cocuk

 

  • Çocuğunuz korkak ise, sizin ona her başına bir şey geldiğinde yada başı sıkıştığında yardım ediyor olmanızdır, onu bazen sorunlar ile baş başa bırakmayı denemelisiniz.

korkak-cocuk

 

  • Çocuğunu eğer bir yalancı ise, bunun sebebi onun daha önce yaptıkları hatalardan dolayı göstermiş olduğunuz aşırı tepkidir. Bunun sonucunda çocuğunuz korkmuş ve yalana başvurmaya başlamıştır.

cocuk-azarlama

 

  • Çocuğunuz öz güven sorunu yaşıyor ise, bunun nedeni onu cesaretlendirmek yerine, ona sürekli nasihatlar verip onu durdurmanızdan kaynaklıdır.

urkek-cocuk

CEVAP VER