Atalarımızın söylediği “Ağaç Yaşken Eğilir” sözü ile yola çıkarak bir yere vardığımızda, bizlerde ne öğrendiysek küçükken öğrendik ve onun üzerine hayatımızı inşa ettik. Bu neden ile küçük çocuklarımızın eğitiminde yaptığımız küçük hatalar belki ileride onların hayatında büyük sorunlara ve yıkımlara neden olacak. İşte sizin için derlediğimiz en çok yapılan ama yapılmaması gereken 5 büyük hata.

1- Asla Çocuğunuzu Bir Başka Çocuk İle Kıyaslamayın!!!

kiyaslama

Örnek olsun teşvik olsun diye yapılan bu davranış sonucunda, Bunu yapan anne ve babalar çocuklarının kendini değersiz hissetmesine neden olur. Ailesine ve kendisine olan güven duygusu zayıflar. Bilmeden , çabuk pes eden, girişimci olmayan ve ailesi tarafından sevilmediğini düşünen çocuklar yetiştirmiş olunur.

2- Çocuğun Her İstediğini Yapmayın 

simarik

Diğer büyük hata ise Çocukların bir dediğini iki etmeyerek birer prens ve prenses gibi çocuk yetiştirmektir. Özellikle çalışan annelerin çocuklarını başka birine bıraktıkları için günah çıkardıkları durumdur bu. Bu durumda istediği herşeyi kolay elde eden çocuğun isteklerinin boyutu her defasında biraz daha artar ve mutluluk eşiği epey yükselir. Sıradan şeyler ile mutlu olmamaya başlar.

3- Üçüncü Bir Kişi Yanında Çocuğunuzu Eleştirmeyin

elestiri

Bu durum çocuğun utanmasına, içine kapanık olmasına neden olur, aynı durum biz yetişkinler için olsa bizde utanırız, beceremediğimiz bir şeyi herhangi kalabalık bir ortamda eşimiz söylese bizde utanır ve sıkılırız. Bu konuyu daha özel bir ortamda çocuğunuz ile baş başa konuşmayı tercih edin.

4- Çocuklar Davranışları Örnek Alır Söz İkinci Plandadır.

örnek

Eğer çocuğunuzun öğrenmesini istediğiniz güzel bir davranış var ise önce bunu sizin yapıyor olmanız gerekir, örneğin ona sebze yemeği yemesi gerektiğini söyleyip siz yemez iseniz çocuk da bunu yemesem de olur şeklinde düşünür. Ya da yapmamasını istediğiniz bir şey varsa bunu sizinde yapmıyor olmanız gerekir.

5- Çocuğunuz İle Zaman Geçirin

oyun

Çocuklarınız ile vakit geçirmek çocuğun kendine güvenini arttırır, ona ailem beni önemsiyor fikrini öğretir. Birlikte oyun oynamak, kitap okumak, yemek yapmak, parka gitmek gibi minik aktiviteler çocuğunuz ve sizin kaliteli zaman geçirmenizi sağlar.

.

Paylaş

CEVAP VER