İzmir merkeze yaklaşık 60 km mesafede, İzmir’in ünlü tatil bölgesi Çeşme’ye bağlı şirin bir köydür Germiyan köyü . Bu köyü diğer köylerden farklı kılan ise köyde Nuran Abla olarak anılan, asıl adı Nuran Erden olan ablamızın yaptıklarıdır.

duvar-boyama-germiyan-5

Nuran ablanın köyün duvarlarını boyamaya başlama hikayesi ise şöyle oluyor, Küçüklükten beri resim yapmayı ve çizmeyi çok seviyor, ama köy hayatının imkansızlıkları onu bu yeteneğini göstermekten alıkoymuş. Taki Çeşme Germiyan Köyü Türkiye’nin ilk SLOW FOOD köyü olana kadar.

duvar-boyama-germiyan-1

Peki nedir bu Slow Food, Fast food sektörünün gelişimi ile yerel gıda tüketiminin azalması üzerine, buna tepki olarak insanları sağlıklı ve doğal beslenmeye teşvik eden bir halk örgütlenmesidir. Germiyan köyü bu topluluğa başvurup kabul görmesinden sonra köye gelen heyet Nuran ablayı bu konuda teşvik etmiş.

duvar-boyama-germiyan-2

Nuran Erden’in Yaptıkları ilk başta köyde yadırgansa da, sonraları bir çok kişinin hoşuna gitmiş, Çalışmalarında genellikle Slow Food temasına bağlı kalan Nuran abla, genellikle kırmızı beyaz ve mavi tonlarını kullanmaktan hoşlandığını beli. İlk başlarda bana karşı çıkanlar ise şimdi benimde duvarımı boya diyerek sıraya geçiyorlarmış.

duvar-boyama-germiyan-3

Köydeki evlerin çoğunluğu Osmanlı-Rum Mimarisine dayanmakta, ve köylülerin neredeyse tek geçim kaynağı zeytincilik, Nuran ablanın köye kattığı hava ile az da olsa günü birlik turistlerde köyü uğramaktaymış.

duvar-boyama-germiyan-4

Kanal D ekranlarında geçtiğimiz yıllarda yayınlanan ve geniş bir izleyici kitlesine ulaşan Fatma Gül’ün Suçu Ne dizisinin bir çok sahnesi de bu köyde çekilmiş.

duvar-boyama-germiyan-6

Kendisinden duvarlarına desen çizmesini isteyenlere, öncelikle duvarlarını beyaza boyamaları gerektiğini söyleyen Nuran Abla , ardından aklına ne gelirse o duvara onu çizdiğini yapacağı çizimleri daha önceden tasarlamadığını söylüyor.

duvar-boyama-germiyan-7

CEVAP VER