Saat 09:04, 938 yılında Kasım’ın 10’u. Yer Dolmabahçe Sarayı. Bir millet buradan gelecek olan haberi bekliyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlık durumu dönülmez bir halde kötüleşmiş. Yaveri Salih Bozok’un elinde tabancası odasında bekliyor. Bir milleti kurtardıkları çocukluk arkadaşı ölürse kendi canına kıyacak.

O bir yetim olarak büyüdü. Asker oldu, asi oldu, savaşlar kazandı, bağımsızlık için isyan etti ve idama mahkum edildi, çok sevdiği askerliği bıraktı. Sonra devrimci oldu.  1. Dünya savaşını kazanmış dünyanın en büyük ülkelerine kafa tuttu. Düşüncesi tek ve değişmezdi “Ya Bağımsızlık Ya Ölüm”. Milletten aldığı güç ile devrimler yaratan bir devlet adamı.Kitaplar yazdı.Türk milletinin hak ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkması için çalıştı.

1911’de Trablusgarp savaşına katıldığında 30 yaşındaydı ve binbaşı rütbesindeydi. Burada İtalyanlar ile savaştı. Bu savaşta gözünden yaralandı. Bu yaralanmanın izlerini ömür boyu sol gözünde taşındı.

1912’de Balkan Savaşları’na katıldı. Osmanlı ordusunun bu savaştan yenik ayrılmasından sonra Sofya’da askeri ateşelik ve kaymakamlık yaptı. Burada başta Bulgarlar olmak üzere irili ufaklı Balkan devletleri savaştı.

canakkale-savasi-ataturk

1915 yılında dünyanın daha önce görmediği bir savaşta, Çanakkale’de savaştı. Burada gösterdiği üstün başarı ile tüm dünyaya adını duyurdu. Özellikle Alman komutan Liman Paşa’nın emrine uymayarak Conkbayır’da düşmanı durdurdu. Çanakkale’nin en önemli mevkiilerinde zaferler kazanarak savaşın kazanılmasında çok büyük etki gösterdi ve “Anafartalar Kahramanı” ünvanını aldı. Bu savaşta İngiliz ve Fransızların başını çektiği İtilaf Devletleri ile savaştı.

1916 yılında Albay olarak Diyarbakır’da çok önemli bir göreve getirildi. Bu cephede doğu illerini işgal eden Ruslar ile savaştı ve beklenmedik ataklarla zaferler elde etti. Mustafa Kemal artık bir paşaydı.

1917′ de Filistin’de Yıldırım Orduları Grubu’nda görev aldı. Burada İngiliz ve Fransızlar’a ve hain araplara karşı savaştı.

1918’de Dünya Savaşı sonra erdiğinde Osmanlı Devleti kaybeden taraftaydı ancak Mustafa Kemal savaştığı hiç bir savaşı kaybetmemiş bir komutan olarak adını tescilliyordu.

1919’da İtilaf Devletleri’nin bahaneler üreterek yurdu işgal etmesi ve Yunanların İzmir’e ayak basması sonucunda Samsun’a çıkarak Ulusal Kurtuluş savaşının temellerini attı. Buralarda kongreler düzenleyerek tüm ülkeyi örgütledi.

1920′ de işbirlikçi İstanbul hükümetini reddederek 23 Nisan tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak savaşın buradan yönetilmesini sağladı. Meclisin ilk oturumunda Meclis Başkanı seçildi.

1921 yılında Yunanistan’ın İtilaf Devletleri’nden aldığı güç ile Anadolu’nun yarısını işgal etmesi üzerine İnönü savaşları yaşandı. Bu savaşları Ankara’da yeni devletin başkanı olarak yönetti. Burada alınan zaferler ile birlikte düşmanlar tarafından dikkat edildi ve yapılan konferanlara Mustafa Kemal’in başkanlığını yaptığı Ankara Hükümeti’nden temsilcilerde katıldı.

İnönü savaşlarında büyük yenilgiye uğrayan Yunan kuvvetleri, 1921 yılında Sakarya Meydan Muharebesi’ni başlattı. Bu savaşa  tam yetkili olarak başkomutan sıfatı ile Mustafa Kemal, savaşın kazanılmasından sonra Mareşal ve Gazi ünvanlarını aldı.

buyuk-taarruz

1922 yılına gelindiğinde İnönü ve Sakarya savaşları kazanılmış ancak düşman yurttan tam olarak atılamamıştı. Bunun gerçekleştirilmesi için 26 Ağustos tarihinde Mustafa Kemal komutasında Afyon Kocatepe’den büyük taarruz başlatıldı. O zamana kadar savunmada kalan Türk kuvvetleri artık saldırıya geçmişti.30 Ağustos’da kesin zafer elde edildi(İlgili içerik burada) ve 9 Eylül 1922’de İzmir’e girildi(ilgili içerik burada) ve düşman kuvvetler sonsuza kadar Türk yurdundan kovuldu.Lozan görüşmelerinin ardından vatanın bağımsızlığı tüm dünyada tarafından tescillenmiş oldu(Lozan ile alakalı içerik burada)

1923’de artık vatan yerli ve yabancı düşmanlardan kurtarıldı. Ancak bunlar Mustafa Kemal’in planlarının sadece ilk bölümüydü. Şimdi yurdu muasır medeniyetler seviyesine çekmek istiyordu. Bunun içinde 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyeti ilan etti.(İlgili içerik burada)

Bu tarihinden sonra da sayısız devrimler, çağdaş devletlerle aynı seviyede yapılan işler ve milletin kalkınması için durmadan, dinlenmeden çalışan yıllar birbirini izledi.Ancak bu kadar çalışma ve yorgunluk hastalıkları ona çok genç yaşta getirmişti.

mustafa-kemal-ataturk-olumu

Saat 09:05, 57 yıllık bir yaşam sona eriyordu. 1937 yılında koyulan siroz tanısı, Fransa’dan getirilen doktorlar, Türk hekimlerin çabaları sonuç vermiyor. Bir millet Ata’sını kaybediyordu.

Kendisinin de söylediği gibi naciz vücudu toprak oldu ancak bıraktığı Cumhuriyet ve bağımsızlık ilelebet bizimle olacaktır.

CEVAP VER