Hacı Murat, Murat 131, Şahin, Doğan, Serçe, Kartal bir çoğumuzun ilk arabası oldu, isimlerinin başka olması başka teknolojiler ve özellikleri olduğu gibi bir beklenti oluştursa da binenler yada sahibi olanlar bilecektir öyle pek de gözle görünür bir fark yoktu aralarında.

1968 yılında Vehbi Koç tarafından Bursa da kurulan fabrikada üretilen bu modeller zamanla ülkemizde tercih edilen yerli araba oldular. Döneminde ülkemizde çok popüler olan Amerikan arabalarının pabucunun dama atılmasına sebep oldular.

chevrolet5

Fabrika kurulduktan sonra 1971 ile 1977 yılları arasında ilk otomobilini Murat 124′ yani halkın bildiği adı ile Hacı Murat’ı üretti.

murat-124-haci-murat

Gördüğünüz bu şirin otomobilin, fabrika çıkışındaki maksimum hızı 160 km/sa olarak belirtilmiş , 100 km hıza ulaşma süresi ile 15 saniyedir denilmiş, kaç beygir güce sahip olduğu motor devir sayacı gibi bilgileri o zamanlarda ölçülemediği için belirtilmemiş, o zamanlarda. O dönemde Hacı murat severler pek düşünemese de yıllar sonra bu arabaya sahip olanlar bu arabaya neler yaptı neler. 1971-murat-124

Günümüz de de hala taliplisi olan hacı muratı klasik modifiyeciler özellikle tercih ediyorlar.

Hacı Murat’ın ardından 1977 yılında murat 131′ Şahin’ler üretime başladı. Teknoloji ve özellik olarak hacı murat ile murat 131 arasında pek büyük fark olmasa da kasa olarak bir değişim söz konusuydu.

murat-131

murat-131

Yıllar sonra bu araca sahip olan gençler ise üzerinde küçük değişiklikler ile fabrika çıkışı araçları oynayıp farklı görüntüler elde ettiler ve hala da günümüzde tercih edilip modifiye edilmeye çalışılan bir araç olarak murat 131 şahin 2. el piyasasındaki yerini koruyor.

murat-131-sahin

turuncu-murat-131

Murat 131 Şahinden sonra, Murat 131 Doğanlar üretilmeye başlandı. Halk arasında eski kasa doğan olarak ta bilinen bu araçlarda ise eskilerinden tek farkı daha hassas ve konforlu süspansiyon sistemlerinin devreye alınması idi. Yerli tüketici bu araçlara da büyük ilgi gösterdi ve kısa sürede ciddi satış rakamlarına ulaşıldı.

eski-kasa-dogan

İçinde ki konfor daha önceki tofaş modellerinde yoktu, bu sebep ile kulaktan kulağa yayılan bu özelliği ile ciddi talep gördü. Ardından yine yaratıcı gençlerin eline düşünce kimlik değiştiren bu araç günümüzde de modifiye tutkunu gençler arasında tercih sebebi olmaya devam etmektedir.

mdifiye-eski-kasa-dogan

Tabi orjinali mi güzel yoksa bu hali mi o sizlere kalmış.

modif-eski-kasa-dogan

Yeni kasa Şahin ve Doğan da ise Tofaş nirvanaya ulaşmış oldu. Köyün yada mahallenin en zengininin gidip alabildiği dönemin en popüler arabasıydı. Bir çok gencin ilk arabası olma özelliğini de taşıyan bu arabalar günümüzde hala en fazla taliplisi olan araç durumundadır. Doğal L, Doğan S, Doğan SL, Doğan SLX  gibi modeller de de üretilen Tofaş’ın Doğan markalı aracı Şahin modellerine göre daha çok tutulmuş ve tercih edilmiştir. Aslına bakacak olursak ne görüntü de nede motorunda öyle gözle görülür bir fark olmasa da Doğan Doğandı, Şahin ise Şahin.

doganslx

Gençler bu araçlara yaptıkları modifiye işlemleri ile de araçlara ayrı bir hava katmayı başarmışlardır. Güzel bir jant , renkli ampüller, camlara siyah film ile arabalarını başka bir hale sokarak araçlarına güzellik katmışlardır.

dogan-sahin

sahin-dogan-araba-modifiye

tofas-modifiye

Son olarak ise Tofaş grubunun hafif ticari aracı Kartal ise geniş bagajı ile tercih edilen bir model oldu. Geniş aileler için de bir hayli kullanışlı idi. Ailenin küçük çocukları ise bagajda yolculuk yapardı bu araçta. Hafta sonları piknikleri, deniz kenarı partileri için biçilmiş kaftandı bu araçlar.

kartal

Tabi kartal da modifiye meraklısı gençlerin ilgisini çekmiş ve bununla da çeşitli uğraşlar vermişler.

tofas-kartal15

 

 

 

Cem Yılmaz’ın da oynadığı bir reklam filminde kullandığı Serçe Markalı otomobili,

 

 

VE o efsane, makyajda bir yere kadar kısa filmi.

CEVAP VER