Her milletin kendine has özellikleri ve davranış şekilleri vardır. Espri anlayışları, dost sohbetleri, akraba ve aile ilişkileri bir çok millette farklılık gösterir. Bazı davranışlar kimi milletler arasında ortak olsa da sadece biz Türklere has davranışlarımız vardır. 

Bunlardan sadece 12 tanesini sizler için bir araya getirdik.

Biz Türkler Ehliyet sınavına arabamız ile gideriz. Sanmıyorum ki başka bir milletten bir sürücü adayı bu şekilde davransın. Zaten bir çoğumuzun arabası hazırdı ehliyet almadan, özellikler erkekler için bu genellemeyi yapabiliriz.

ehliyet-sinavina-araba-ile-gitmek
Ehliyet Sınavına Arabası İle Gelen Adaylar

Çay dolduran birini görünce bardaktaki çayı bir anda içip bitirmek. Riske girmeyiz, ya o çay son turda ise ya bir bardak daha çıkmaz ise, bulmuşken doldurtup yenisini içme şansı varken neden riske atalım ki?

Devlet Reis Çayı Fondiplerken
Devlet Reis Çayı Fondiplerken

Arabayı yolda gördüğümüz tanıdığın üzerine sürmek. Bunu Türkiye’de değil de başka bir ülkede yapsak pisikoteknik muayeneye sokulup ehliyetimize sonsuza dek el konulur. Ancak şaka mağduru arkadaşımız da bizi gördükten sonra hoşuna gitmiş gibi sırıtmasa belki bir daha bunu yapmayız.

Türklere Has Davranışlar Tanıdıkların Üzerine Doğru Araba Sürmek
Türklere Has Davranışlar Tanıdıkların Üzerine Doğru Araba Sürmek

Korna çalarak hem selam verip hemde küfür etmek. Yurt dışına çıkmış olanlar bilecektir, asla korna sesi duymazsınız caddelerde, Ancak ülkemiz de böyle mi? Biz o korna ile neler yaparız neler. Bir kısa dıt selam demektir, dıt-dıt  aleyküm selamdır, uzun dıt ise çok fazla anlam ifade eder.

korna-calmak
Korna Çalarak Selam Vermek ve Küfür Etmek

Yeni değiştirilen mutfak tüpünde kaçak olup olmadığını çakmak ile kontrol etmek. Ne yazık ki doğal gazın hala gelmediği büyük şehirlerimiz bile var.  Tüp değişimi için evimize gelen emekçi kardeşimiz, olacaksa o an olsun mantığı ile yola çıkarak aslında yaptığı işin garantili olduğunu göstermeye çalışıyor bakın kaçak yok olsa havaya uçardık mesajı veriyor gizliden.

tupteki-gaz-kacagini-cakmakla-kontrol
Bir dönem gazetelere yansıyan bir haber. Ne yazık ki olan olmuş ve amca vefat etmiş.

Evde beslediğimiz bir kuşa, yada yabancı bir tanıdığımıza küfür öğretme çabasına girmek. Ciddi olarak diyorum ki bunun mantığını anlamış değilim. Ancak kuşun yada yabancı dostumuzun ağzından o küfürü duymak müthiş eğlenceli olmuyor mu?

kusa-kufur-ogretmek
Muhabbetine kuşuna küfür öğretme çabaları.
yabancilara-turkce-kufur-ogretmek
Bir derbi sonrası Volkanın Drogba’ya Söyledikleri..

Gazetelerdeki fotoğraflar üzerine sakal bıyık ve kaş çizmek, özellikle bulmaca ve magazin sayfaları bunun için kullanılan bölümlerdir. Hepimiz en az bir kez bunu yapmışızdır.

bulmacadaki-resimlere-sakal-biyik-cizme
İncicaps’in euro vision tepkisi

Arabanın arka camına beni yıka yazmak. Çok ilginçtir ki bu yazıldığı için inatla arabasını yıkatmayan insanlar tanıyorum.

cama-beni-yika-yazma
İnatcı bir arac sahibi yazarı dinlememekte direniyor.
beni-yika
Beni Yıka Mesajının Türk Olmayan Versiyonları

Yeni alınmış bir ayakkabının üzerine hayırlısı olsun güle güle kullan anlamı içerecek şekilde basmak. Çok sinir bozucu olduğunu kesin. Yeni güzeli bir ayakkabı ne için basarsın üzerine.

yeni-alinan-ayakkabiya-basma
Yeni ayakkabısına basılan sinirli adam

Fırından dönerken sıcak ekmeğin köşesini yemek. Hanımların en çok sinir olduğu noktalardan biri. Ne olmuş buna fare mi yemiş? Ne yapayım yolda oyalanacak bir şey lazımdı gelirken ve çok güzel duruyordu.

ekmegin-kosesini-yemek
Sıcak Çıtır Ekmek

Boş yoğurt kovalarından balkona çiçek saksısı yapmak. Yokluk dönemini görmüş ninelerimizin, kimsenin haberi yokken yıllar önce başlattıkları geri dönüşüm hareketi.

yogurt-kasesi-saksi
Yoğurt kasesinden geri dönüşüm ile saksı yapmak

Televizyon kumandasını şeffaf naylon yada streç film ile kaplamak. Kumanda eskimesin uzun yıllar yılı kullanılsın diye yapılmış bir icat.

kumandayi-naylona-gecirmek
Naylona geçirilerek evden kaçışı engellenen kumanda

3 YORUMLAR

  1. Sanırım bunların hepsini yaptım ben 😀 kumandayı naylona sayılı görünce ufak televizyonumuz aklıma geldi tabi bende ufağım 9 yaşlarımda 🙂 hey gidi hey. amaç kumanda eskimesin 😀

CEVAP VER