Hepimiz başarının kolay gelebildiğine inanıyoruz. Ancak bu hayatta başarı için bedel ödemek neredeyse şart. Arada istisnalar oluyor ancak onlar çok uç örnekler. Dünya tarihini değiştirmiş yazar, müzisyen ya da bilim insanlarının neredeyse hepsinin büyük dertleri vardı. 

9. Senfoninin unutulmaz bestecisi Alman Ludwig van Beethoven’ın annesi Frengi hastasıydı ve 8 kardeşlerdi. Kardeşlerden üçü sağır, iki tanesi görme engelli ve biri zihinsel engelliydi.

beethoven

Suc ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Budala gibi bir daha yazılması neredeyse imkansız olan eserler bırakan Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin  babası alkolikti ve annesi hastaydı. Tüm çocukluğu yatılı okullarda geçmişti. Ömür boyu kurtulamadığı depresyon ve sara hastalığı mücadele etti.

91154 01.01.1977 Русский писатель Федор Достоевский. РИА Новости/РИА Новости

dostoyevski

Dava, Şata ve Dönüşüm’ün Çek yazarı Franz Kafka, 6 kardeşin en büyüğü idi. İki erkek kardeşi bebekken ölmüş ve üç kız kardeşini Nazilerin işkencelerinde kaybetmiş. Babası huysuz ve baskıcı.

franz-kafka-kimdir

Ana gibi bir baş yapıtı dünyaya armağan eden Rus yazar Maksim Gorki’nin 11 yaşında babası ölmüştü. Dedesi çok sert ve ters biriydi ve sonunda 11 yaşında tersanelerde çalışmaya başladı.

maksim-gorki-kimdir

Sosyal medya bolca sözleri paylaşılan Amerikalı yazar Charles Bukowski çocukluğu boyunca babasından kemerle dayak yemişti. Çoğu gecesini sokaklarda uyuyarak geçirmiş. Cilt ve karaciğer hastalıkları vardı.

bukowski-kimdir

Kadın yazar denince belki de ilk akla gelen isim olan İngiliz Virginia Woolf, 13 yaşında annesini kaybetti. Hayatı boyunca bunun etkisinden kurtulamadı ve ömrü boyunca ataklarla mücadele etti.

virginia-woolf-kimdir

Oliver Twist’in yaratıcısı, Victoria devrinin en başarılı romacısı İngiliz Charles Dickens’ın babası borçları yüzünden hapse düşünce okula gidemedi ve çalışarak babasının borçlarını ödedi. Bu yüzden okulunu devam edemedi ve ailesine baktı.

charles-dickens-kimdir

1 YORUM

CEVAP VER