Tatilde yapılacak en güzel şeylerden biri de kitap okumaktır.Önümüzde bayram tatilinde dokuz gün tatil olduğuna göre, okuyacak kitap arayanlara şeker tadında dokuz kitap öneriyoruz.Bu kitapları elinizde aldığınızda bırakamayacak ve her gün birini bitireceksiniz.

Sabahattin Ali – Sırça Köşk

sircakosk

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Sabahattin Ali’nin kısa öykülerinden oluşan kitabı, akıcılığı ile elinizden bırakamayacağınız türden bir kitap.Kitap devlet tarafından defalarca yasaklanmıştır.Kitaba da ismini veren Sırça Köşk hikayesi kitabın sonunda yer alır.

John Steinbeck – Fareler ve İnsanlar

farelerveinsanlar

Nobel ödüllü yazar John Steinbeck’in en önemli eseri olan Fareler ve İnsanlar, büyük buhran zamanı Amerika’da gezerek çiftçilik yapan iki arkadaş George Milton ve Lennie Small’un hikayesine odaklanır.Aklı dengesi yerinde olmayan Lennie ile onu koruyup kollamayı kendine görev bilmiş olan arkadaşı George yeni katıldıkları çiftlik de, kendi kuracakları çiftliklerinin hayallerini kurarak çalışırlar.

Anthony Burgess – Otomatik Portakal

otomatikportakal

Orjinal ismi A Clockwork Orange olan kitap, 1960’lı yıllarda toplum yapısını sorgulayan ve suça meyilli insanların ehlileştirilmesi için geliştirilen bir metodu ve sonuçlarını konu alır.Stanley Kubrick tarafından sinemaya da aktarılan kitabı, baş karakter olan Alex DeLarge’ın ağzından dinliyoruz.Dilbilimci olan Burgess bu kitap için özel bir dil üzerinde çalışmış ve hayata geçirmiştir.

Albert Camus – Yabancı

yabanci

Tüm dünyada konusu bu kadar basit olup da insanlar üzerinde bu kadar etki bırakan başka bir kitap yoktur.Cezayir’de geçen hikaye de bir fransız olan Meursault, bir arabı öldürür.Yargılanma ve yavaş yavaş ölüme giden sürecini müthiş bir kayıtsızlık da takip eder.Kitabın bir bölümünde söylediği bir söz aslında kitabın ne olduğunu kısa bir açıklamasıdır. “Herkes bilir ki, hayat yaşamak zahmetine değmeyen bir şeydir, aslında 30 ya da 70 yaşında ölmenin önemli olmadığını bilmez değildim, çünkü her iki halde de gayet tabii olarak başka erkekler ve kadınlar yine yaşayacaklar ve bu binlerce yıl devam edecektir. İnsan madem ki ölecektir, bunun nasıl ve ne zaman olacağının önemi yoktur”

Franz Kafka – Dönüşüm

donusum

Ailesinin patronuna olan borcunu ödeyebilmek için istemediği halde kumaş tüccarlığı yapan Gregor Samsa, her sabah yaptığı gibi işe gitmek için uyandığında kendini bir böceğe dönüşmüş halde bulur. Franz Kafka, anlatımın yeteneğinin doruklarına ulaştığı bu klasik de, baş karakteri Samsa üzerinden insanların iki yüzlülüklerini, çürümüş toplum yapısını ve dışlanmayı okuyanlara adeta yaşatır.

George Orwell – Hayvan Çiftliği

hayvanciftligi

Kendisi de bir sosyalist olan George Orwell bu romanında Stalin yönetimindeki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ni hicveder.Bolşevik devriminden başlayarak yaşanan olayları hayvanlar üzerinden okuyucusuna aktaran usta yazar,bu dönemi adeta okuyucularına yaşatır. Orwell’in en sevilen ve bilinen romanı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört olsa da Hayvan Çiftliği en az o kadar başarılı ve sürükleyicidir.

Stefan Zweig – Satranç

satranc

Buenos Aires’e deniz yolculuğu yapan bir grup, ünlü satranç şampiyonunun gemide olduğunu öğrenince bir satranç maçı düzenler ve kaybeder. Bu maçın rövanşında olaya dahil olan Dr. B. maçı beraberlikle bitirmelerini sağlar.Yaşanan bu gelişmeden sonra dahi olarak kabul eden satranç şampiyonu ile üçüncü bir maç ayarlanır ve bu kadar iyi satranç oynadığı halde neden tanınmadığını ve satranç oynamayı nasıl öğrendiği sorulur. Dr. B. anlatmak istememesine rağmen, baskılara dayanamaz ve anlatmaya başlar.

Reşat Nuri Güntekin – Yaprak Dökümü

yaprakdokumu

Usta romancı Reşat Nuri Güntekin’in romanı Yaprak Dökümü Osmanlı’nın batılılaşma döneminde yaşadığı bunalımı konu alır. Bir memur ailesinin yaşadığı ekonomik sıkıntıları ve bu konuda vermek zorunda kaldıkları fedakarlıkları ustalıkla anlatan roman, Türk klasikleri arasında yer alır.

Dostoyevski – Yeraltından Notlar

yeraltindannotlar

Yeraltından Notlar kendini toplumdan soyutlamış veya böyle davranmak zorunda kalmış olan birinin içinde yaşadığı çatışmalarını konu alır. Dostoyevski bu romanı ile birlikte ilerde yazacağı ve klasik haline gelecek olan eserlerine hazırlanmıştır.

 

1 YORUM

CEVAP VER