Türkiye’de yaşayan insanlar olarak hayatımızdan 2016 yılını çıkarmak istiyoruz. Neler atlatmadık ki, canlı bomba saldırıları, doların durmadan artması, vergiler falan diye uzayıp giden bir liste yapabiliriz. Hepsinden kötü olan ülkemizde neredeyse darbe oluyordu.

Dünya’da da 2016 yılı çok garip olaylara tanık oldu. Bu listemizde mavi gezegenimizde 2016 yılında neler oldu diye hatırlamaya çalıştık ve şunları bulduk.

10. Harambe’nin Öldürülmesi

Ah Harambe seni kim unutabilir. İnsan olarak hayvanları ne kadar kötü davrandığımızı adeta suradımıza vurdu Harambe. Mayıs ayında Cincinati Hayvanat Bahçesi’nde bulunan goril bölgesine bir çocuk girdi. Goril Harambe çocuğu insanlardan korumak için güvence altına almaya çalıştı ancak insanlar bunu bir saldırı olarak algıladı. Çocuğun güvene alınmasından sonra 17 yaşındaki Harambe 2 kez vuruluarak öldürüldü.

Harambe'nin Öldürülmesi
Harambe’nin Öldürülmesi

9. Küresel Borsa Krizi

Aslında borsa krizi 2016 yılında başladı ancak 2017 yılında da devam edeceğe benziyor. Uzmanların tahmin ve raporlarına göre Amerika borsası 2016 yılında yüzde 75 – 80 oranında düşüş gösterdi. Bu daha yaşanan ve tüm dünyayı etkileyen Büyük Buhran’dan sonraki en büyük düşüş.

Küresel Ekonomik Kriz
Küresel Ekonomik Kriz

8. Doğal Felaketler

İnsanoğlu olarak doğayı yenebileceğimizi düşünüyoruz ancak her fırsatta doğa sağlam bir tokat indiriyor yüzümüze. 2016 yılı içerisinde Amerika orman yangınları ve kasırgalarla yüzyüze geldi. İtalya ve Tayvan gibi ülkelerde binalar depremlerle yerle bir oldu. Yeni Zelanda ve Japonya depremlerde kaynaklı tsunamilerle mal ve can kaybı yaşadı. Hong Kong, Filipinler gibi ülkeleri de yine güçlü kasırgalar vurdu.

Doğal Afet, Tsunami
Doğal Afet, Tsunami

7. Ünlülerin Ölümü

2016 yılında tüm dünyada tanınan bir çok isim yaşamını yitirdi.Ünlü boksör Muhammed Ali, yazar Harper Lee ve Umberto Eco, müzik efsaneleri David Bowie ve Prince. Harry Potter’ın sevilen kötü adamı Alan Rickman, Star Wars’ın prensesi Carrie Fisher. Kübanın devrimci lideri Fidel Castro bu sene hayatını kaybeden ünlüler arasında.

2016 Yılında Ölen Ünlüler
2016 Yılında Ölen Ünlüler

6. Brexit

İngiltere’nin Avrupa Birliği’n den ayrılmayı oylamasından Evet çıkması sadece İngiltere’yi değil, Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkeler için önemli bir mihenk taşı idi. Bu sonuç Avrupa Birliği’nin dağılmasının bir başlangıcı olarak kabul ediliyor ve birliğe üye diğer ülkelerde çıkış için kulis yapmaya başlamış durumdalar. 2017 yılında Fransa’nın bu yönde bir referanduma gitmesi bekleniyor.

Brexit
Brexit

5. Orlando Saldırısı

Orlando saldırısı batı da yaşanan sadece 2016 yılının değil tarihin en kanlı saldırılarından biri oldu. Eşcinsel bir eğlence klübüne yapılan saldırının Işid ilgili olduğu açıklandı. Daha sonra görüntüleri de çıkan saldırı da izleyenleri şok etti.

Orlando Saldırısı
Orlando Saldırısı

4. Ebola ve Zika Virüsü

Batı Afrika’da ortaya çıkan Ebola virüsü onbinlerce kişiyi etkiledi. Bu virüs sadece orada da kalmadı, Avrupa ve Amerika’ya da bulaştı. Zika virüsü ise Güney Amerika’da ortaya çıktı ve diğer bölgelere yayıldı. Sonunda Asya’ya kadar ulaştı.

Ebola Virüsü, Zika Virüsü
Ebola Virüsü, Zika Virüsü

3. Işid Terörü

2015 yılında Paris’te yaşanan saldırıdan sonra tüm ülkelerin Işid terör örgütüne cephe alarak terörün biteceğini umuyordu. Ancak beklenen olmadı ve terör örgütü kanlı eylemlerine devam etti. Başta ülkemiz olmak üzere Belçika, Fransa, Almanya, Libya, Suriye, Afganistan, Libya, Irak ve Pakistan’da yüzlerce insanın ölümüne sebep oldular.

Işid Terör Örgütü
Işid Terör Örgütü

2. Donald Trump’ın Seçilmesi

Donald Trump Kasım ayında yapılan seçimler ile rakibi Hillary Clinton’u alt ederek ABD’nin 45. başkanı seçildi. Seçim döneminde yaptığı cinsiyetçi açıklamalar ve ırkçı söylemler aslında kaybetmesi yönünde beklentiler yarattı ancak kazanan Trump oldu. Bu ABD için kötü olabilir ancak dünya için ne olacağı meçhul. Çünkü daha önceki içeriğimizde de belirttiğimiz gibi ABD kendi olayları ile uğraşmaktan dünya ile uğraşmaya zaman bulamayabilir.Daha önce ki Nostradamus ilgili içerik için tıklayın

 

Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri Başkanı
Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri Başkanı

1. Halep ve Suriye’de Yaşananlar

Suriye’de yaşananlar yılladır durmak bilmiyor. En son olarak Halep’de sivillere yapılan saldırılar sonucundan on binlerce insan ya canından oldu ya da yurdundan. Bu şiddeti kim ve nasıl durduracak bilmiyoruz. Daha önce Halep ilgili içerik için tıklayın

Suriye Halep'de Yaşanan İnsanlık Dramı
Suriye Halep’de Yaşanan İnsanlık Dramı

4 YORUMLAR

  1. 2016 lanet yılı olarak anılmalıdır diye düşünüyorum. Hiç kimsenin iyi bir anısı yok. Listede tek katılmadığım nokta Trump. Clinton suriyedeki teröristleri terörist grupları silahlandıracağız açıklaması yaparken sanırım dünya barışı için diyordu.

CEVAP VER